Zacházení s hodinkami

 

Každé hodinky mají v sobě jemný strojek s jemnýma malýma součástkama, proto s každými hodinkami je potřeba zacházet tak trochu jako se šperkem. Hodinářství a šperkařství se zabývají v konečném důsledku stejným sortimentem - jemné krásné ozdoby, o které musí majitel či majitelka starat. Jsou ovšem hodinky, které odolávají nárazům lépe, jak hodinky normální. Tyto hodinky lze nazývat nárazuvzdorné. Nárazuvzdornost byla více aktuální dříve pro mechanické hodinky, protože mechanické hodinky nebo automaty měly uloženou setrvačku - nejjemnější součástku, kterou hodinky mají - v tzv. incablocu, který díky pružení ložisek, kde byla setrvačka uložena, se při nárazech prohnul a setrvačka se neulomila.

Dnes mají quartzové hodinky nárazuvzdornost řešenou  tak, že se celý stroj vkládá do plastové těsnící vložky, která tlumí případné nárazy na celý stroj. Quartzové hodinky je třeba též rozlišit vodotěsností - čím jsou hodinky vodotěsnější, tím jsou lépe připraveny na tlak ve vodě a tím jsou i lépe nárazuvzdorné.

Nejnáchylnější díl, který každé hodinky mají, je jednoznačně sklo. Sklíček je několik druhů, z toho nejčastěji používaná jsou křemíkovásafírová. Výhoda křemíkových je v relativní pružnosti skla, nevýhoda v tom, že při silném tlaku se poškrábou. U safírových skel je tomu naopak - safír nelze poškrábat, ale je křehčí a je snadněji rozbitelnější. Řešení, jak v obou případech eliminovat rozbití skla je usazovat do hodinek co nejsilnější skla - proto většina vodotěsných hodinek nad 100 metrů již má sílu skla 2 mm, což již dobře odolává nárazům  - i v případě safírového skla.
 

Vyvarujte se, prosím, prvotně těmto negativním vlivům:

1. Statická elektřina a magnetismus.  Nevystavujte hodinky - a to jak mechanické, tak quartzové - elektronickým přístrojům, jako jsou např. lednice, mrazáky apod. Magnetismus a statická energie ovlivňuje přímo u mechanických hodinek nejjemnější součástku hodinek - setrvačku, u které se zmagnetizuje vlásek a díky tomu se hodinky začnou zrychlovat. U bateriových hodinek se ovlivní krokový motorek, který se tímto může v tu chvíli zastavit nebo naopak rozběhnout mnohem rychleji po dobu působení magnetismu nebo statické elektřiny, díky čemuž se naopak hodinky zrychlí  - elektronický obvod by se dnes již neměl tímto zničit, elektronické díly jsou chráněné.


2. Agresivní chemie. Vylučte styku hodinek s rozpouštědly, saponáty, čistícími prostředky atd. Tyto přípravky nejsou netečné k dílům hodinek - mohou např. naleptat sklo, narušit lepidlo, kterým je sklo lepené, poškodit těsnění pod korunkou či tlačítky atd.
 

3. Neodborná výměna baterie.  Výměna baterie není tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát - obzvlášť u vodotěsných hodinek. Nechávejte si, prosím, baterie měnit v hodinářstvích a v servisech k tomu určených. Může se stát, že Vámi zakoupené hodinky přestanou chodit již  za půl roku - je to proto, protože hodinky od výrobce až k Vám jdou. A jdou na tu baterii, která se nyní v hodinkách nachází. Je tedy zřejmé, že již může být z poloviny vybitá - proto naše firma dává půl roku záruku na baterii i s přetěsněním. Přestanou-li Vám tedy chodit hodinky krátce po zakoupení, s největší pravděpodobností se nejedná o závadu, ale o vybitou baterii.


4. Přetáčení rychlodatumu. Mechanické hodinky jsou velmi náchylné na to, kdy se přehazuje datum. Obecně platí, že v době od 21.00 do 3.00 hod. se nesmí používat rychloposuv datumu (korunka v první poloze). Nejnáchylnější na toto je jeden z nejlepších strojků Valjoux 7750. Strojky Valjoux 7753, Eta 2892 nebo Eta 2836 toto mají jištěné, ale ani zde není vhodné v čase +- 3 hodiny kolem 12.00 v noci používat rychloposuv datumu. V případě, že se u Valjoux 7750 použije rychloposuv datumu kolem 12.00 v noci, ulomí se datumový palec a je nutné kolo s datumovým palcem vyměnit. Strojky Valjoux 7753 a Ety 2892, 2836 mají odpružený datumový palec. Je lepší ale zásadu nepoužívání rychlodatumu od 21.00 do 3.00 hod. dodržovat u všech mechanických automatických strojků.


5. Šroubovací korunka. U hodinek, které mají šroubovací korunku, je velmi nutné dbát na to, aby korunka byla během nošení stále zašroubována. Ponecháte-li totiž korunku po nařizování hodinek povolenou, do hodinek se velmi snadno dostává vlhkost a voda. Naopak - utažením korunky se hodinky stávají velmi dobře odolné prachu a vodě. Výhoda šroubovací korunky není pouze v perfektní vodotěsnosti hodinek, ale i v dokonalé prachotěsnosti. Mikroprach, který je téměř všude kolem nás je velmi jemný a právě takřka hermetickým uzavřením hodinek šroubovací korunkou (budeme-li počítat se šroubovacím víčkem pouzdra a v případě chronografu šroubovacími tlačítky) se do hodinek tímto opatřených nedostává, což ovlivňuje k lepšímu délku času pravidelné údržby strojku.


6. Koupání s hodinkami.
Máte-li vodotěsné hodinky, je velmi důležité dbát na to, aby jste ve vodě nepohnuli s korunkou a mají-li hodinky tlačítka, tak nezmáčkli, třeba nechtěně, jakékoliv tlačítko. Jakmile totiž pohnete s korunkou nebo s tlačítkem, těsnění korunky nebo tlačítka jde " do skrutu" a případný tlak vody snadno vnikne do hodinek. Ideální je mít hodinky při potápění nasazené - posunuté - výše na ruce. Vyjímkou jsou hodinky se šroubovací korunkou - dobře utažená korunka rukou se totiž během koupání sama nepovolí. Samotné pootočení korunky ve vodě totiž vzniká u nešroubovacích korunek povětšinou tím, že se hodinky s korunkou či tlačítkama chronografu opírají o přední část ruky a pohybem ruky může dojít k promáčknutí tlačítka či pootočení korunky. Toto pootočení je vyloučené právě utažením šroubovací korunky. Šroubovací tlačítka chronografů jsou méně častějším komfortem u hodinek - nemají-li tedy hodinky s tlačítky šroubovací tlačítka je dobré (jak již výše psáno) hodinky při koupání poposadit více nahoru na zápěstí, aby se přední část hodinek pokud možno nedotýkala ruky a nedošlo k promáčknutí tlačítka.


7. Nárazy a jejich vliv na hodinky. Hodinky byly a jsou decentní jemná záležitost a vyjímaje modely přímo určené na tvrdší zacházení a otřesy nejsou určené na hrubé zacházení. Spíše elektronické quartzové hodinky lépe odolávají otřesům a nárazům - celý strojek je totiž jinak koncipován, celkově je lehčí (tudíž se při nárazu nenásobí kinetická energie) a mezi pouzdrem a strojkem je většinou vymezovací plastová výplň, která nárazy též tlumí. V automatických mechanických hodinkách žádná vymezovací mezipouzdrová výplň nebývá a celkově strojek je podstatně těžší. Kinetická energie při nárazech má přímý vliv hlavně na váhu rotoru a tudíž přímo na ložisko rotoru. Proto lze všeobecně říci, že s automatickými hodinkami je lepší zacházet opatrněji jak s hodinkami elektronickými quartzovými.

 

 

Vyberte si cenové rozpětí Potvrdit toto rozpětí
 
 
Náš obchod a kudy k nám | Kontakty
Hodinky - Hodinářství  zlatnictví  Jihlava
zavřít

Informace e-mailem

Chcete-li dostávat pravidelně informace o novinkách, akcích a slevách na e-shopu hodinky-damske-panske.cz, registrujte se do našeho newsletteru zadáním své e-mailové adresy do políčka níže.