pravidelná údržba

Pravidelnou údržbou hodinek je myšleno jednou za určitý čas vyčištění strojku a namazání styčných ploch novými oleji. Pravidelné čištění se více týká automatických a mechanických strojků jak strojků bateriových - quartzových. Quartzové strojky mají podstatně menší soukolí s podstatně menšími tlaky a tudíž zde celková pravidelná údržba není až tolik nutná.
 Mechanické a automatické hodinkové strojky musí být v určitých intervalech čištěny. Tyto intervaly jsou přímo závislé na tom, v jakém prostředí se hodinky nejčastěji nachází (teplotní rozdíly, prašné místnosti atd.). Pokud jsou hodinky více jak 50m vodotěsné, tyto vnější vlivy mají na znečištění strojku podstatně menší vliv. Avšak stárnutí a vysychání oleje z ložisek a styčných třecích ploch se nedá vyhnout. I když se dnes vyrábí opravdu kvalitní oleje a mnohé prestižní značky si své stroje mažou ještě dokonalejšími oleji než je standard, jsou to právě oleje, které určují délku chodu hodinek, jejich přesnost a komfort.
 Obecně platí, že mechanické automatické strojky by se při denním nošení měly čistit 1x za 5 - 7 let. První známky znečištění a tudíž zvýšení odporu třecích ploch se projeví na nestabilitě přesnosti chodu, respektive zpožďování se hodinek. U automatických strojků se navíc může zkracovat rezerva chodu. Jak je výše uvedeno, zvýšením tření v soukolí a v kroku a k tomu nedostatečný nátah zapříčiní v první fázi zpoďování stroje, v druhé fázi úplné zastavení. Nejnáchylnější na znečištění je ústrojí tikotu hodinek - ústrojí kroku. Zde dochází ke stálému tření v defakto nejjemnějším ústrojí hodinek - krokové kolo, kotva a setrvačka. Strojek se musí kopletně rozebrat, vyčistit, odmastit a třecí plochy namazat.
Vyčištění hodinek není až tak jednoduchá záležitost, jak by se na první pohled mohlo zdát. Hodinky jsou složeny z opravdu velmi malých až miniaturních součástek a hodinář tyto součástky musí nejen vyčistit, ale i prohlédnout a zkontrolovat jejich stav. Dle typu strojku, uložení atd, se mohou některé díly během této celkové opravy měnit za nové (díly, které nejsou uloženy v kamenech se opotřebovávají a po čase je třeba je vyměnit). Též rozdělání a následné sestavení strojku je náročná záležitost, mazání musí být prováděno v přesně daných poměrech, jelikož přemazáním stroje se docílí vylití oleje z třecí plochy a tím k opětovnému čištění. Mazání musí být minimální, vždy v přesné dávce k dané třecí ploše. K tom jsou např. u ložisek tzv. olejové misky, které svým tvarem udržují správné množství oleje stále v ložisku.
 Nejsou-li hodinky vystavené extrémnímu prostředí a je-li s nimi zacházeno slušně, může být interval čištění delší a to až 8 let, někdy až 10 let. Nosí-li se hodinky jenom příležitostně, neublíží se jim, ale i tak se nevyhneme celkové opravě stroje. I když se nenosí hodinky denně, po 10 letech je dobré nechat strojek vyčistit a namazat. I když totiž olej v ložiskách není aktivní, tak stárne a jeho vlastnosti se mění. Je tedy zřejmé, že i když se hodinky nosí jenom občas, nevyhneme se intervalu čištění a namazání novými oleji. Mazání je velmi důležité - sníží tření styčných ploch až o polovinu a zároveň snižuje opotřebení součástek (v kamenovém uložení je opotřebení starým olejem minimální, toto se týká spíše uložení ocel/mosaz). Co se ale docílí nepravidelným nošením hodinek je prodloužení intervalu potřebného vyčištění stroje, jeho překontrolování a namazání, aby mohl zase dalších mnoho let spolehlivě a přesně měřit čas.
Celková oprava hodinek tedy obsahuje:
1. Kompletní rozebrání stroje, oddělení jednostlivých dílů, sundání ručiček a číselníku. Nutno podotknout, že stroje s automatickým nátahem a datumem mají kolem 320ti dílů.
2. Vyčištění všech ložisek a třecích ploch (ložiska soukolí a setrvačky, palet kotvy, vyčištění natahovacího ústrojí, vyčištění ručkového ústrojí + popř. datumového ústrojí, vyčištění ústrojí samonátahu, vyčištění a namazání hnací pružiny - pera)
3. Kontrola všech součástek (obzvlášť součástek a dílů, které nemají kamenové uložení)
4. Namazání všech ložisek a třecích ploch - namazání musí být provedeno přesným množstvím, aby oleje nebylo málo, brzy se nevstřebal a styčné plochy nevykazovaly známky většího tření a nebo moc - potom může olej vytéct z ložisek a styčných ploch mimo určené místo mazání
5. Kompletní montáž stroje
6. U vodotěsných hodinek kontrola a případná výměna těsnění (pod korunkou, pod víčkem, u chronografů pod tlačítky)
7. Regulace přesnosti chodu 

Ložiskové kameny hodinkového stroje s olejovými miskami
 Tvary hodinkových ložiskových kamenů s olejovými miskami hlavního soukolí:
                               a. válcový otvor      b. olivovaný otvor          


  


Vůle v ložisku kola hodinkového strojku
        Vůle čepu v ložiskovém kameni pro menší tření a soudržnost oleje

olejová stopa palety kotvy kroku hodinek

              Olejová stopa na paletě kotvy správně namazaného kroku 
            Kamenové uložení hodinkového strojku s olejovými miskamiOlejové misky rubínů základen hodinek
      Kamenová ložiska jicího soukolí a kroku hodinek bez oleje - nenamazaná
Namazaná ložiska soukolí a kroku hodinek
         Správně namazaná kamenová ložiska jicího soukolí a kroku hodinek

Vyberte si cenové rozpětí Potvrdit toto rozpětí
 
 
Náš obchod a kudy k nám | Kontakty
Hodinky - Hodinářství  zlatnictví  Jihlava
zavřít

Informace e-mailem

Chcete-li dostávat pravidelně informace o novinkách, akcích a slevách na e-shopu hodinky-damske-panske.cz, registrujte se do našeho newsletteru zadáním své e-mailové adresy do políčka níže.