obsluha automatů

Vážený pane, Vážená paní. Právě jste vstoupili na stránku věnované návodu na obsluhu hodinek osazené automatickým strojkem. Na této stránce se dočtete, jak automaty nařizovat, jak hodinky obsluhovat a jak se o hodinky starat, aby Vám sloužily mnoho desítek let. Na tuto stránku se můžete kdykoliv vracet, protože zde najdete vždy to, co budete o Vašich hodinkách potřebovat vědět. Nyní ale trošku něco na úvod.
 Vaše rozhodnutí k zakoupení hodinek s automatickým strojkem Vás "pasovalo" do skupiny zákazníků, kteří uznávají staletou historii hodinářské práce a váží si celé té dlouhé cesty, než se ze základního velkého stroje poháněného závažím a opatřeného kyvadlem staly náramkové hodinky, kde závaží je nahrazeno perem a kyvadlo setrvačkou.
 A nyní k druhé - hlavní - fázi této stránky a tou je návod na obsluhu hodinek s tímto strojem. Automatické hodinky mají oproti mechanickým hodinkám tu výhodu, že pohybem ruky uvádíte do pohybu rotor umístěný na zadní části strojku. Tento rotor krouživými pohyby kolem své osy  pomocí soukolí natahuje pero. Základ pro chod automatických hodinek je tady pohyb hodinek. Každé automatické hodinky mají svoji rezervu chodu danou typem strojku. Jedno mají ale všechny automatické hodinky společné - nehledě na délku rezervy chodu, každému automatu dříve či později "vyjde" pero a hodinky zastaví. Pokud nechceme, aby nám hodinky po odložení zastavily, je potřeba si pořídit watchfinder, kam když hodinky odložíme na stojánek, stojánek se s hodinkami otáčí, čímž simuluje pohyb ruky a hodinky se tímto dotahují.
 Nemáme-li tento natahovač a hodinky nám po odložení za např. dva dny zastaví, hodinky lze dotáhnout ručně korunkou. Jedno otočení korunky kolem dokola (tedy o 360 stupňů) je cca. 45 minut chodu. Ideálně je tedy otočit korunkou cca. 10x a poté dát hodinky na ruku. Nošením se hodinky za pár hodin dotáhnou na maximum. A zde se můžete ptát - jak poznám, že je pero dotažené naplno a proč nepraskne? To nikdy nepoznáte, protože perovník je opatřen tzv. kluznou uzdou (obr. 3.). Kluzná uzda je pružina umístěná mezi pero a perovník (velikosti cca. jedné otáčky pera, ale z podstatně silnějšího materiálu), která při plném natažení pera proklouzne a zabrání tak přetržení pera. Současně je ale nastavená tak, aby byla dodržená rezerva chodu tak, jak má být. Převody soukolí pro řízení ruček se skládá s mnoha koleček a pastorků, které ulehčují převody pro snadný nátah, ale na druhou stranu díky tomuto množství převodů v prstech nikdy necítíme korunkou fyzicky prokluz kluzné uzdy, takže jsme odkázáni právě na počet nátahů korunkou.
 V první poloze korunky tedy natahujeme pero - viz. obr. 1.. Povysuneme-li korunku do druhé polohy, mohou se nám již funkce různit. Jsou-li hodinky opatřené datumem, nařizujeme v této fázi datum (tzv. rychloposuv datumu). Rychloposuv datumu máme proto, protože hodinky nepoznají krátký a dlouhý měsíc - jednou za 24 hodin posune datumové soukolí datumový věnec o jedno políčko. A abychom při krátkém měsíci nemuseli točit ručičkami kolem dokola pro přirozený posun datumu, polohou pro rychloposuv datumu si datum seřídíme během několika veřin. Nejsou-li hodinky opatřené datumem, nařizujeme v této poloze korunky ručičky hodinek, tedy čas. Jsou-li hodinky opatené dvojdatumem, tedy datumem a dnem v týdnu, v druhé poloze směrem od sebe seřizujeme den v týdnu a k sobě datum (dle typu strojku). V třetí poloze korunky pak seřizujeme čas. U většiny strojků s dvojdatumem (den v týdnu + datum) se nedoporučuje používat rychloposuv datumu od 21.00 hod. do 3.00 hod. a strojků s jednoduchým datumem (den v měsíci) od 22.00 hod. do 2.00 hod. kvůli pozici datumového soukolí, které je v tuto chvíli v záběru s datumovým věncem a mohlo by dojít k poškození datumového (přesuvného) palce datumu (obr.2.). Některé hodinky nemají druhou polohu korunky určenou pro rychloposuv datumu. Seřizování datumu je zde poté prováděno zapuštěným tlačítkem umístěným nejčastěji na druhé straně pouzdra a stláčením tlačítka přeskakuje (se seřizuje) datum. Máme-li automaty s chronografem, chronograf se ovládá stejně jako u elektronických hodinek - vrchním tlačítkem spouštíme chronograf, tím samým zastavujeme chronograf a spodním tlačítkem vracíme všechny ručičky zpět do základní "nulté" polohy (chronograf není vhodné mít puštěný stále, jelikož nástavba soukolí chronografu nám odebírá energii ze soukolí a tím si zkracujeme rezervu chodu a znepřesňujeme čas. Chronograf používat pouze na nezbytně nutnou dobu - obr. č. 7.). Nyní tedy umíme naše hodinky nařizovat, umíme je dát do chodu a jsou-li opatřené chronografem (stopkami), umíme ovládat chronograf..
 Každé automaty však musíme jednou za čas nechat vyčistit a namazat novými oleji (obr.4.). Tento čas se odvíjí od toho, kde se s hodinkami pohybujeme a jak jsou hodinky utěsněné. Ale i kdyby nám chodily hodinky denně doma v naprosto bezprašném prostředí a přitom byly 300 metrově vodotěsné, nezískáme tím to, že hodinky nebudeme muset nechat vyčistit. Max. prodloužíme časový interval a to o cca. 20% času. Průměrně tedy budeme nechávat vyčistit a namazat automaty jednou za 8 let. U této opravy se mnohdy mění i těsnění u korunky a víčka hodinek, u chronografů i těsnění u tlačítek.
 Další důležitá informace se týká vodotěsnosti hodinek (obr. 6.). Jsou-li hodinky vodotěsné, nesmíme při jakémkoliv styku s vodou hýbat s korunkou, ani s ní třeba jenom pootáčet. To samé platí i o tlačítkách chronografu. Proto doporučuji při koupání hodinky posunout výše na zápěstí, aby při případném sklouznutí níže na zápěstí při pohybu rukou nedošlo k nechtěnému pootočení korunkou či nechtěnému promáčknutí tlačítka. To jde ihned těsnění do pohybu (skrutu) a voda může vniknout právě tudy do hodinek. Korunka hodinek a tlačítka se tedy nesmí ve vodě vůbec používat. Další důležitá informace se týká saunování s hodinkami - ani s nejlépe utěsněnými hodinkami se nesmí chodit do sauny. Vodotěsnost hodinek totiž nezabrání prudkému rozdílu teplot, který není pro hodinky dobrý (kondenzace vody, oleje v soukolí).
 Automatické hodinky jsou mechanické hodinky osazené nástavbou samonatahovacího mechanismu. Ale základní soukolí je shodné, tedy i krok a setrvačka. A všechny mechanické automatické hodinky nikdy nebudou chodit přesně na vteřinu tak, jak např. hodinky quartzové. Automatické hodinky si nekupujeme pro maximální přesnost, ale kvůli zcela jiným důvodům zde zmíněných výše. Přesnost chodu nám totiž ovlivňuje nejen fáze "vyjitého" pera, stav olejů v ložiskách a v kroku, ale i vlivy působící na setrvačku jako např. teplota vzduchu nebo poloha setrvačky samotné (zvyšuje-li se teplota, prodlužuje se činná délka vlásku a hodinky mohou pozdit. Toto může ve velkých teplotách udělat až 2 vteřiny denně). Musíme počítat s tím, že u klasických nechronometrovaných strojů můžeme mít diferenci +7/-4 vteřiny denně, ve většině případech se tato diference ale dá doregulovat na průměrných 3 - 4 vteřiny denně, někdy se podaří i 1 vteřina denně. U chronometrovaných strojků je technicky povolená diference +6/-4 vteřiny denně, ale běžná diference je kolem vteřiny až dvou denně. Automat jakožto mechanika nebude 100% přesný. Na druhou starnu kdyby všechno kolem nás, co má cokoliv společného s elektrickou energií mělo vypnout, budou to automatické hodinky, které budou jako jeden z nejdůmyslnějších a nejefektivnějších přístrojů na světě fungovat na 100% - naprosto nezávisle na vnější energii.
 A nyní k pásku hodinek. Máme-li hodinky osazené kovovým páskem, žádná velká starost nás nečeká, kovový tah je velmi odolný a jeho případné poškrábání nošením se dá kdykoliv přeleštit. Avšak elegantní kožený pásek - to je jiná. Kůže absorbuje pot a případnou vodu - oba činitelé pásek amortizují. Abychom prodloužili životnost koženého pásku, nesmíme vystavovat kožený pásek častému styku s vodou. A když už, doporučuji ihned po uschnutí pásek naimpregnovat sprejem na kůži. Ošetřovat a tím prodlužovat životnost koženého pásku doporučuji jednou za cca. 6 měsíců u všech pásků nošených denně nehledě na předešlé namočení ve vodě. Pravidelnou impregnací nedocílíme neomezené životnosti koženého pásku, ale cca. o 20% prodloužíme jeho životnost.
 Poslední odstavec je věnován nárazuodolnosti hodinek s automatickým strojkem. Automat všeobecně nemá rád nárazy a to ani ne tak kvůli setrvačce, jako kvůli rotoru (obr. 5.). Ten totiž ve chvíli nárazu kopíruje kineticky svojí vahou směr nárazu a vše (váha rotoru + síla nárazu) se opírá o ložisko rotoru, které se může vymačkat, čímž vznikne radiální vůle rotoru a ten potom může zachytávat a drhnout při jeho otáčení se o základny stroje nebo o vnitřní části pouzdra. Proto je dobré vyvarovat se nárazům s hodinkami osazenými automatickým strojkem (např. údery golfovou holí, rány sekerou, jízda na horském kole v terénu atd.). 
 Přeji Vám tímto dlouhé a spokojené užívání tradice hodinářského řemesla - hodinek osazených automatickým strojkem. Budete-li dodržovat pravidla zde uvedená, hodinky Vás odmění spolehlivostí, dlouhou životností a v neposlední řadě mnohdy i udržení si své ceny.


Obr. 1.
Hodinky s klasickou korunkou

                         Hodinky s klasickou vysouvací korunkou  
       0. Nultá poloha - zasunutá korunka. V této poloze je prováděn nátah
                              hodinek (dopředu nátah, zpět prokluz)
                        1. První poloha korunky - rychloposuv datumu
                        2. Druhá poloha korunky - seřizování ručiček

 
Hodinky se šroubovací korunkou
                  Hodinky se šroubovací korunkou - aktivace korunky
                             0. Nultá poloha - zašroubovaná korunka
              Po vyšroubování korunky mimo závit pouzdra "skočí" korunka
              do polohy č.1. - nátah pera (dopředu nátah pera, zpět prokluz)
                 2. Povytažením korunky do polohy č.2. seřizujeme datum
                      rychloposuvem
                 3. Povytažením korunky ještě jednou do nejzažší polohy č.3.
                       seřizujeme ručičky za současného zastavení času

       1. 2. Vrchním tlačítkem startujeme a stopujeme chronograf - stopky
       3. Spodním tlačítkem chronograf (ručičky chronografu) nulujeme ručičky
 

Zašroubování korunky vodotěsných hodinek
              Hodinky se šroubovací korunkou - deaktivace korunky
                         3. Stlačení korunky z polohy 3. do polohy 2.
                         2. Stlačení korunky z polohy 2. do polohy 1.
        1. Stlačení korunky a současné zatlačení korunky z polohy 1. do
          polohy 0. a chycení prvního závitu krčku pouzdra s korunkou.
            Po zachycení prvního závitu již normálně dotáhnout s citem
                                            korunku bez tlaku.

obr.2
Čas, kdy nenastavovat datum

        Rychloposuv datumu se nesmí používat (stroj Valjoux 7750):
       1. Červená výseč pro hodinky s dvojdatumem - od 21.00 - 3.00 hod.
       2. Zelená výseč pro hodinky s dnem v měsíci - od 22.00 - 2.00 hod.

obr.3.
Jicí soukolí hodinek se samonátahem

                Systém kluzné uzdy hodinek s automatickým nátahem
                                                 1. Perovník
                                               2. Jicí soukolí
                                            3. Krokové ústrojí
                                                 4. Setrvačka
                                         5.b. Rotor samonátahu
                                              5.a. Ruční nátah                                       
                                             
6. Ručkové ústrojí


 

Kluzná uzda bubínku perovníku

   Kluzná uzda zajišťuje ochranu pera před přetažením (prasknutím)
   Díky tomu nepoznáme, kdy je plně natažené pero a proto se spoléháme
    na počet otočení korunkou - u hodinek s rezervou chodu 38 hodin je
                         jedno otočení korunkou (360°) cca. 60 minut,
               42 hodin rezervy chodu = jedno otočení korunkou 45minut
               46 hodin rezervy chodu = jedno otočení korunkou 40 minut
               53 hodin rezervy chodu = jedno otočení korunkou 35 minut

obr.4.
Schéma mazání soukolí a kroku hodinek

    Čištění a mazání jicího soukolí automatů - doporučeno 1x za 7 - 8 let
    Čištění a mazání se provádí na čepech, ložiskách a většině třecích plochobr.5

Hodinky s automatickým nátahem při nárazu

Rotor sečte při nárazu svoji váhu s kinetickou energií nárazu a opře se o vnější část ložiska - červeně je vyznačena namáhaná část ložiska rotoru nárazem (+ čepy setrvačky)obr. 6.
Vodotesnost automatickych hodinek

              Tabulka vodotěsnosti hodinek s automatickým strojkem:
                                      30M = vlhkotěsnost (déšť) 
                              50M = ponor hodinek max. 0,5 metru
                              100M = ponor hodinek max. 10 metrů
                               200M = ponor hodinek max. 20 metrů
                               300M = ponor hodinek max. 30 metrů
                     500M = ponor hodinek max. 50 metrů (heliový ventil)
                     600M = ponor hodinek max. 60 metrů (heliový ventil) 
obr. 7.Nástavbu mechanického chronografu se doporučuje mít během běžného nošení deaktivovanou - šetříte energii z pera až o 20%. K soukolí chronografu, které vidíme na obrázku je potřeba si ještě přičíst váhu centrální velké vteřinové ručičky nasazené na středovém vteřinovém kole a váhy dvou excentrických ručiček čítačů nasazených na dvou postranních kolech chronografu (min., hod.).
 

        

 

Vyberte si cenové rozpětí Potvrdit toto rozpětí
 
 
Náš obchod a kudy k nám | Kontakty
Hodinky - Hodinářství  zlatnictví  Jihlava
zavřít

Informace e-mailem

Chcete-li dostávat pravidelně informace o novinkách, akcích a slevách na e-shopu hodinky-damske-panske.cz, registrujte se do našeho newsletteru zadáním své e-mailové adresy do políčka níže.