nárazuvzdornost hodinek

Nárazuvzdorností hodinek se rozumí vlastnost jemných dílů strojku odolávat nárazům vystaveným celým hodinkám. Odolnost nárazům je potřeba věnovat v mechanických a automatických hodinkách dvěma dílům - setrvačce a rotoru (samonátahu). Setrvačka má nejtenčí čepy celého soukolí a setrvační hřídel nese na sobě věnec, který má při nárazu tendenci kineticky kopírovat směr nárazu. A celou váhu stervačky i s věncem, vodítkem a vláskem nesou čepy setrvačky. Proto se tyto čepu setrvačky umísťují do nárazuvzdorných uložení, kdy uložení je kryté pružinkami, které se při nárazu prohnou a utlumí náraz natolik, že povětšinou se čepy neulomí. U automatických hodinek je náchylný na náraz rotor, tedy součástka zajišťující nátah hnací pružiny kyvy díky pohybu ruky. Při nárazu se rotor pootočí kineticky do směru nárazu a celou váhu rotoru a sílu nárazu přebírá ložisko rotoru. Úpravou tzv. raménkového rotoru se docílí prohyb ramének rotoru při nárazu a eliminaci váhy rotoru potažmo síly nárazu na ložisko rotoru. Raménkový rotor je opatřen výřezy v masivu rotoru na rozdíl od klasických rotorů, které jsou plné (raménkové rotory a rotory plné lze zhlédnout na strojcích v sekci In House Strojky). 
 Quartzové hodinky jsou na nárazy hodinek podstatně méně náchylné jak hodinky automatické. Celý quartzový strojek je velmi lehký a ještě je vložen do plastové vložky, která je umístěna mezi strojkem a pouzdrem hodinek. Náraz je tak díky vymezovací tlumící vložce směrem ke strojku značně eliminován. V quartzových strojcích nejsou tak těžké součástky umístěné v jemných uloženích a tudíž při nárazu není vyvinuta taková kinetická síla na jednotlivé součástky jako u hodinek mechanických (setrvačka) či automatických (setrvačka a rotor).Uložení setrvačky pro mechanické hodinky
      Čepy setrvačky jsou chráněny před nárazy nárazuvzdorným uložením

Vyberte si cenové rozpětí Potvrdit toto rozpětí
 
 
Náš obchod a kudy k nám | Kontakty
Hodinky - Hodinářství  zlatnictví  Jihlava
zavřít

Informace e-mailem

Chcete-li dostávat pravidelně informace o novinkách, akcích a slevách na e-shopu hodinky-damske-panske.cz, registrujte se do našeho newsletteru zadáním své e-mailové adresy do políčka níže.