povrchové úpravy

1. Zlacení galvanicky - zlacení je prováděno elektrolýzou a síla zlacení se udává v mikronech. Výdrž zlacení je: 1 mikron cca 1 rok při běžném denním nošení - můžeme tedy předpokládat, že mají-li hodinky např. 5 mikronů, při dobrém zacházení vydrží hodinky celistvě zlacené  cca. 5 let -  záleží samozřejmě na tom, jak jsou hodinky fyzicky namáhané atd. Technologický postup zlacení galvanicky je: chlorid zlatný se smíchá s červenou krevní solí a jedlou sodou. Tato směs se smíchá s destilovanou vodou. Tato směs se nanáší při teplotě 20 stupňů a proudové hustotě 1 A/dm2.

2. Zlacení PVD - zlacení PVD - Physical Vapour Deposition -  nejčastěji používají Švýcarské značky. PVD zlacení je nitrid titanu, který se ve vakuu nanáší v několika vrstvách nejčastěji na titanium nebo na ocel a přibarvuje se na barvu zlata. PVD se dá srovnat s cca 12 mikrony zlacení galvanického, čili při běžném nošení vydrží hodinky cca 12 let.

3. Zlacení SGP - zlacení SGP je patentováno a používáno firmou Seiko, nanáší se tedy i na hodinky značek  Pulsar a Lorus. Zlato se elektrolyticky nanese na ocel, kde dochází k iontovému spojení se základním materiálem. Modely SEIKO jsou zlacené 12-ti až 14-ti karátovým zlatem. Zlacení SGP se dá srovnat s 11 mikrony, čili při běžném nošení vydrží cca 11 let. 

4. Jiné povrchové úpravy - nejčastěji černé a bílé barvy. Nejvíce se používá  PVD systém -  nitrid titanu se přibarvuje na požadovaný odstín. Jako u všech povrchových úprav - celistvost zlacení je přímo úměrná tomu, jak se s hodinkami zachází.

5. Kov povrchově ztvrzený chromem nebo rhodiem - jedná se většinou o mosaz, na které je nanesená vrstva rhodia - paladia nebo chromu. Mosaz obsahuje nikl, proto, jestli-že tyto hodinky nemají na víčku Nickel Free, nemůžou tyto hodinky nosit lidé alergičtí na nikl. Nevýhodou pro tyto hodinky je stíratelnost povrchu - ovšem při běžném nošení vydrží cca. 2 a více let, záleží, jak se hodinky fyzicky namáhají.  Výhodou je dobrá cena - i zde však záleží na výši ceny, levné hodinky mají menší vrstvu povrchu, dražší modely mají vrstvu silnější. Technologický postup chromování: anhydrit chromu se smíchá s kyselinou sírovou a čistou vodou. V lázni o teplotě cca. 25 - 45 stupňů udržujeme proudovou hustotu 20 - 45 A/dm2.

6. Matování - matuje se nejčastěji ocel. Při zvětšení struktury matování lze vidět nepatrný brus většinou v podélném směru. Výhoda matování je vysoká odolnost proti poškrábání a otěru.

7. Pískování - pískování je technologie využívající tryskajícího písku na kov. Např. pro hodinky se nejvíce pískuje titan, který je díky tomu matný - při hlubším zvětšení lze pozorovat velmi jemný sametový  povrch, který je velmi odolný.

8. Nitridace - nitridace je nejčastější povrchová úprava oceli pro podobu zlatých hodinek. Materiál zde není samozřejmě zlato, ale tvrdý kov barvící se na odstín zlata.

9. Kartáčování
- jedna z nejstabilnějších povrchových úprav pro pouzdro a náramek. Ponejvíce se kartáčuje ušlechtilá ocel a díky této povrchové úpravě i přes hrubší zacházení nenesou posléze hodinky známky stáří a odření. Kartáčování je designem i kvalitou prakticky stejné, jako matování.
 


Rada na závěr:
Všechny povrchové úpravy jsou "pouze" povrchové úpravy a denním nošením se jako na všem ukáže zub času - i na té nejtvrdší povrchové úpravě.

 

Vyberte si cenové rozpětí Potvrdit toto rozpětí
 
 
Náš obchod a kudy k nám | Kontakty
Hodinky - Hodinářství  zlatnictví  Jihlava
zavřít

Informace e-mailem

Chcete-li dostávat pravidelně informace o novinkách, akcích a slevách na e-shopu hodinky-damske-panske.cz, registrujte se do našeho newsletteru zadáním své e-mailové adresy do políčka níže.