materiály pouzder

MATERIÁLY POUZDER HODINEK

Základním předpokladem pro výrobu hodinkových materiálů je tvrdost, příjemnost pro nošení a vzhled. Tvrdost se měří Vickersovou stupnicí a proces zkoušky spočívá v tom, že dimanat pod určitým tlakem narušuje daný materiál a dle poškození materiálu je výsledkem stupeň tvrdosti. U níže uvedených materiálů od do nejčastěji platí cifra mírně nad spodní číslo, tzn. má-li ocel 200 - 900 Vickers, nejčastěji má ocel 225 Vickers. 
 Nejměkkčím materiálem na výrobu pouzder a náramků je zlato - toto je natupnici tvrdosti Vickers na supnici 100 - 200 Vickers. Ocel je již tvrdší než zlato a na stupnici tvrdosti se pohybuje mezi čísly 200 - 900 Vickers. Další následuje titanium, které je posazené v rozmezí 300 - 400 Vickers. Minerální sklo, které následuje v tvrdosti po titanu, leží na stupnici od 500 - 800 Vickers. Dalším materiálem, který se používá na výrobu pouzder a náramků, je High-tech Keramika, která je na stupnici tvrdosti v rozmezí 1.200 - 1.800 Vickers. Další následuje Hardmetal, který je posazen na 1.400 - 1.700 Vickers. Ceramos je směs keramiky a ocele a tvrdost tohoto materiálu je 1.400 - 1.900 Vickers. A ještě tvrdší než Ceramos je safírové sklo, které má 1.900 - 2.200 Vickers. Nejtvrdším materiálem je diamant - ten je na stupnici nejvýše a obsadil post 10.000 Vickers.
Stupnice tvrdosti materiálů pro hodinky z keramiky
                   Stupnice tvrdosti Vickers od 100 do 10.000 Vickers

Ocel
Ušlechtilá ocel patří mezi nejčastěji používané materiály v hodinářském průmyslu. Má k tomu své důvody - ocel je pevná a houževnatá, barevně stálá neutrální stříbrné barvy hodící se ke všemu. V našem případě se používa samozřejmně nerez, která má v sobě určité procento niklu. Antialergická je ocel označená 316L, která má v sobě pouze nepatrné množství niklu. Na našich stránkách je tato ocel označovaná následovně : ušlechtilá nerez ocel - bezniklová, antialergická. Co se týče váhy - ocel je oproti titanu o cca. 32% těžší, tzn. váží-li větší hodinky pánské v oceli 160 gramů, ty samé v titanu váží 100 gramů.
  Antikorozní nerez ocel se používá v potravinářském průmyslu, lékařském průmyslu - chirurgické nástroje a klenotnickém průmyslu. Tato ocel má nepatrné množství niklu - 14%. Toto množství je tak malé, že můžeme tuto ocel nazývat prakticky bezniklovou. Složení oceli je: železo 72%, chrom 18,5%, uhlík 0,03%, nikl 14%, molybden 3%, mangan 2%, síra 0,03%, fosfor 0,05%, křemík 1%.

Mosaz
Je-li na víčku hodinek Steinless steel back, jedná se vždy o materiál pouzdra mosaz, která je povrchově upravována tvrdým kovem vzhledu oceli. Mosaz se používá u všech levných hodinek, jelikož je měkká a rychle se z ní pouzdra vyrábějí. Proto je též i levná. Je tedy levná nejen výrobně, ale i materiálem. Nevýhodou těchto pouzder je obsah niklu, který je v mosazi poměrně slušný. Toto lze vyřešit - dnes již spoustu pouzder vyrábějících se z mosazi zbavuje kvůli alergičnosti niklu - víčko je opatřeno nápisem nickel free. Avšak po vzhledové stránce se začas stane to, že se povrch nanesený na mosazi začne sdírat a vedle stříbrného ocelového vzhledu nám začne prosvítat oranžovožlutá mosaz.

Plast
Plastová pouzdra vynikají svojí lehkostí a odolností proti vodě. Vyrábí se v různých barevných variantách a plastovými pouzdry se osazují převážně sportovní a outdoorové hodinky právě díky lehkosti a voděodolnosti. Nutno podotknout, že plast je i antialergický.
 Nevýhoda plastu však spočívá v jeho křehkosti - za několik let totiž ztvrdne a tím pádem i zkřehne. Potom se může stát, že při větším fyzickém tlaku na pouzdro se může např. odlomit stěžejková část.
 Plastová pouzdra se mohou povrchově upravovat např. rhodiem nebo titanem - je to poměrně dobrá technologie prodloužení dobrých vlastností (životnosti) plastového pouzdra.

Titanium - titan
Titan je lehký kov šedé barvy , který pro svou širokou škálu výhod využívá nejedno průmyslové odvětví. Titan je opět barevně stálý, je velmi lehký, tvrdý a antialergický - neobsahuje žádný nikl, a zvláštní tím, že v matu má barvu šedou, zatímco v lesku jasnou stříbrnou. Pro porovnání váhy - titan je cca. o 32% lehčí než ocel, pro porovnání vlastností - titan je odolnější než ocel.

Ceramic - keramika
 V kombinaci se safírovým sklem se stávají keramické hodinky nepoškrabatelné - tvrdost keramiky totiž zajišťuje nepoškrábatelnost článku či pouzdra. Z fyzikálního pohledu je nutno podotknout, že většinou co je tvrdé je i křehké - i zde to platí a proto články pásku se vyrábějí tak, že na plátek např. plastu se nanáší právě keramické pouzdro v podobě článku. Tvrdost keramiky však není taková jako safírového skla - odhaduje se na stupnici tvrdosti kolem čísla 3 - 4. Keramika (3 - 4) je tedy tvrdší než křemíkové sklo (2 - 3) a křemíkové sklo je tvrdší než ušlechtilá ocel (cca. 1). Keramika je velmi praktická na nošení - je lehká, nestudí na ruce na rozdíl od oceli nebo titanu a je velmi příjemná.

Base metal bezel
Je-li tento nápis na víčku pouzdra, jedná se o mosaznou lunetu pouzdra, která je povrchově upravována pro hezčí vzhled - zlacením, chromováním, rhodiováním atd.

Platinum
Platinum je luxusní drahý kov, který je tvrdší než zlato a je vyjímečně trvanlivý. S vhodnou příměsí dosahuje tvrdosti 110 - 140 Vickers. Kov je šedé barvy, při vyleštění je stříbrně lesklý, podobný titaniu. Avšak váhou je platina ještě těžší než zlato. Nečastěji se z platiny vyrábíčíselníky hodinek a celá pouzdra. Tento materiál však používají pouze nejluxusnější značky světa. 
 Zlatá pouzdra díky své měkkosti strácí za čas denním  nošenmí své sotré linie - platina je tedy na výrobu pouzder velmi vhodná. Mezi její další kladné vlastnosti patří hypoalergenita.  Platinové verze hodinek jsou obecně 5x až 6x dražší než ocelové.

Zlato
Zlato je jeden z nejstarších kovů používaný na výrobu šperků a i pouzder hodinek. Kupujeme-li hodinky ze zlata, kromě investice do značky a strojku zde investujeme i do materiálu, jelikož zlato je materiál, který měl vždy cenu. Zlaté hodinky jsou tedy dobrou investicí po všech stránkách. Nevýhoda zlatých hodinek je měkkost materiálu, na druhou stranu se zlaté pouzdro dá kdykoliv vyleštit do původního nového vzhledu.

 

Vyberte si cenové rozpětí Potvrdit toto rozpětí
 
 
Náš obchod a kudy k nám | Kontakty
Hodinky - Hodinářství  zlatnictví  Jihlava
zavřít

Informace e-mailem

Chcete-li dostávat pravidelně informace o novinkách, akcích a slevách na e-shopu hodinky-damske-panske.cz, registrujte se do našeho newsletteru zadáním své e-mailové adresy do políčka níže.