hnací pružina - pero

Hnací pružina (lidově řečeno pero) je součástka každých mechanických (či automatických) hodinek, který zaručuje hodinkám energii pro otáčivý pohyb soukolí. Navinuté pero v perovníku svým odvíjením díky pružnosti materiálu, ze kterého je vyrobeno, roztáčí perovník a ten dále roztáčí soukolí. Lze tedy říci, že pero je základ pro každý mechanický a automatický strojek.
 Je-li pero v perovníku navinuto více jak 50% plnosti perovníku, křivka hnací síly je pozvolnější než na obrázku. Zatímco takovéto delší pero má podstatně kratší fázi dotahu pera, střední část křivky (a to je ta nejdůležitější pro stabilní přísun energie do soukolí) je znatelně rovnoměrnější a delší a díky tomu je chod strojku přesnější.
 I hnací moment pera hodinek s ručním nátahem je jiný jak s nátahem automatickým (viz. obrázky). Hnací pružina automatických hodinek je stabilněji dotahována během dne a tudíž zde není rozvin pera pozvolný jako je u hodinek natahovaných ručně. Tím i křivka tahu pera u hodinek se samonátahem klesne podstatně méně než u hodinek s ručním nátahem. Díky tomu hodinky se samonátahem drží přes noc přesnější čas a dotažení ráno je rychlejší. Celkově pro přesný čas jsou lepší hodinky se samonátahem.

 

 

Hnací pružina mechanických hodinek
   Zde na grafu vidíme úsek nejstabilnějšího tlaku perovníku do soukolí hodinek

 

 
Pracovní délka hnacího pera hodinek
   Délka pera má vliv na délku stabilního tlaku perovníku hodinkového strojku

 

 

 Vliv délky pera hodinek na délku chodu
          Delší pero je pro stabilitu energie do hodinkového soukolí výhodou

 Hnací moment hodinek s ručním nátahem

              Zobrazení hnacího momentu ručního nátahu hnací pružiny

 

 


Hnací moment pera hodinek se samonátahem
               Zobrazení hnacího momentu pera hodinek se samonátahem

 

Vyberte si cenové rozpětí Potvrdit toto rozpětí
 
 
Náš obchod a kudy k nám | Kontakty
Hodinky - Hodinářství  zlatnictví  Jihlava
zavřít

Informace e-mailem

Chcete-li dostávat pravidelně informace o novinkách, akcích a slevách na e-shopu hodinky-damske-panske.cz, registrujte se do našeho newsletteru zadáním své e-mailové adresy do políčka níže.